Od dávných dob se této lokalitě říkalo Končina, což dokazuje ve stabilním katastru se nacházející název Končzina pro západní část osady a pojmenování Končziny pro osadu jako celek. Od Končin vytéká…
Ohledně první zmínky o této podkrkonošské obci se prameny rozcházejí. Podle jedněch pochází první zmínka o Mečově z 18. června 1454, kdy se Jan Straka z Nedabylic ucházel o jisté dědiny odumřelé ve…
V roce 1874 Josef Luštinec navrhl, aby byl v Mečově zřízen nový zvonek. Zvonička byla postavena ze 2 dřevěných sloupů a vydržela do roku 1889, kdy byly vyměněny oba sloupy, ale stříška zůstala…
Velikost a umístění původní fary na Boušíně neznáme, nacházela se však blížeji kostela a nejspíše na místě dnešního hřbitova. Existovat musela již v roce 1350, kdy byl zdejší kostel Navštívení Panny…
Boušín je malá osada, jež je od svého vzniku součástí podkrkonošské obce Slatina nad Úpou. Původně se tu nacházel jen kostel s farou, k nimž přibyly později další budovy. Z roku 1350 pochází zmínka o…
Původně se na tomto skalnatém ostrohu nad říčkou Běluňkou (dříve a místními dodnes zvanou jako Černý potok) a dnešním koupalištěm nacházela tvrz, která je poprvé zmíněna roku 1370, kdy byla částečně…
Tento chrám byl zmíněn jako farní již v roce 1357, kdy Běta, vdova po zemřelém Lidhéři z Hořiček, souhlasila s tím, aby si směnil místo kněz Vitáliš ze Semonic s hořičským plebánem Petrem.…
Současný objekt, který je pro mnohé spojen zejména s letními pobyty spisovatele Julia Zeyera, byl vybudován až v polovině 19. století, což prokazuje i mapa stabilního katastru z roku 1840, v níž není…
Tento pískovcový kříž byl vystavěn při staré cestě z Mezilečí do Prorub v roce 1901, a to na místě, kde žádný krucifix nikdy nestával, čehož důkazem může být císařský otisk stabilního katastru z roku…
Na místě tohoto statku původně stála dřevěná Prokopova rolnická usedlost, jež nesla čp. 5. Vyrostla nejspíše někdy ve 2. polovině 18. století, pokud zde nestála již dříve. Její existence je písemně…