Zkus Kuks
Jetřichovská „Kulturní a školská komise“ pořádala v sobotu 24. června 2017 zájezd do barokního Hospitalu Kuks. Zájezdu se zúčastnilo 37 obyvatel a přátel Jetřichova (jely s námi všechny věkové kategorie – předškoláci, školáci, dospělí i senioři).
Odjížděli jsme v osm ráno, počasí nám přálo a již jsme se nemohli dočkat, jak se, po staletích chátrání celý areál bývalého zaopatřovacího ústavu pro vojenské vysloužilce, proměnil do krásy.
Někteří z nás již v nedávno kompletně opraveném Hospitalu byli, jiní sem zavítali poprvé, ale všichni jsme se těšili na společnou prohlídku. Objednali jsme si základní okruh a viděli opravdu to nejlepší: obrazárnu všech významných z rodu Šporků, zmenšený model celé vesnice Kuks s lázeňskými domy, kolonádou, Hospitalem a zahradou, tajemné malby Tance smrti, barokní lékárnu U granátového jablka a slavné sochy Ctností a Neřestí od Matyáše Bernarda Brauna. Na závěr prohlídkového okruhu nás čekalo malé překvapení. V kostele Nejsvětější trojice byl pro nás připraven krátký koncert barokní ale i nové hudby od dua „Solideo“. Hráli na neobvyklé historické nástroje např. na „gemshorny“ (mufloní a kravské rohy), na „šalmaj“ (předchůdce klarinetu) nebo na středověké tříhlasé dudy. Všechny skladby byly úžasné, výborná akustika kostela vytvořila takovou atmosféru, že mnohým při poslední skladbě od Leonarda Cohena – „Hallelujah“, lezl mráz po zádech.
Po prohlídce bylo ještě dost času na procházku po nádherné bylinkové zahradě. Pravidelný půdorys, štěrkové cestičky, pečlivě střižený zimostráz, celá řada známých i neznámých bylinek, obří obelisky a sochy. Zámecká zahrada na Loiře? Kdepak, tohle je špitální bylinková zahrada v Kuksu. Velký křesťanský bojovník uprostřed a další sochy byly do bezpečí zahrady přeneseny z Braunova Betléma.
Ti, kteří nechtěli jít na prohlídku Hospitalu, strávili příjemné dopoledne ve vesničce Kuks. Navštívili např. Veteran mueum, prošli se po kaskádovém schodišti a bývalé kolonádě, obdivovali roubené chaloupky. Všichni již teď víme, že to, co se tyčí nad údolím Labe a vesničkou Kuks, skutečně není zámek, ale to nejlepší z českého baroka – Hospital kuks.
V jednu hodinu byl již čas na další část výletu, pokračovali jsme na Přehradu Les Království u Dvora Králové nad Labem. Tato přehrada, někdy též nazývaná Těšnovská či Bílá Třemešná, se od ostatních vodních děl v republice odlišuje především svým neobvyklým vzhledem. Projektanti ji na začátku minulého století navrhli v neobvyklém romantizujícím duchu. Korunu hráze oživili dvěma branami s ozdobnými věžičkami a domek hrázného pojali jako malý kamenný hrad s věží a cimbuřím. Strávili jsme zde krásnou hodinku.
Poslední část výletu nás přenesla do časů minulých. V muzeu vánočních ozdob ve Dvoře Králové nad Labem jsme poznali historii výroby vánočních ozdob. Viděli jsme ozdoby od 50. let minulého století až do současnosti. Dozvěděli se, že i dnes v době technických vymožeností, existuje řemeslo, kde se lidská šikovnost a trpělivost nedá nahradit žádným strojem ani počítačem.
Den utekl jako voda a my se unavení vrátili domů. Myslím, že se výlet všem líbil. Za kulturní komisi bych chtěla poděkovat panu starostovi, který z rozpočtu obce uvolnil prostředky na uhrazení dopravy, paní Hopjanové, která zajišťovala veškeré přihlášky a objednávky a samozřejmě všem „účastníkům zájezdu“ za bezproblémový průběh výletu.