Vyhledat v textu

Drobečková navigace

Úvod > Aktuální informace > Broumov 2028: Kandidujeme na Evropské hlavní město kultury

Broumov 2028: Kandidujeme na Evropské hlavní město kulturyDatum konání:
5.4.2023

Máte tvořivé děti? Přihlaste je do kreativní výzvy na téma Moje velké přání pro místo, kde žiju

Chcete létat nad Broumovskem? Přihlaste se do soutěže o zážitky a ceny

 

Možná jste už slyšeli, že Broumov kandiduje na Evropské hlavní město kultury (EHMK) v roce 2028. Co to vlastně znamená? Co se v kandidatuře děje a hlavně, na co se můžete těšit?

Jde o prestižní titul, který uděluje každý rok Evropská unie dvěma městům ze dvou zemí. Jde o unikátní příležitost rozvíjet skrze kulturu město i region, díky novým investicím pozvednout životní úroveň místních i zlepšit propojení napříč Evropou.

Kdo může titul získat?

Broumov se v partnerství s Královéhradeckým krajem a sousedy z Polska uchází o titul pro rok 2028. Bude se rozhodovat mezi námi a Českými Budějovicemi. Druhou zemí, která v roce 2028 bude hostit titul EHMK, je Francie. Rok 2028? Není to za moc dlouho? Určitě ne. Postupně se rozvíjí kulturní program a projekty, diskutuje se o problémech, které je potřeba řešit, mohou začínat různé rekonstrukce. Pořádná příprava je důležitá proto, aby změny zůstaly i po roce 2028. Proto se o držiteli titulu rozhoduje už několik let dopředu.

Proč kandiduje Broumov?

Protože chceme, aby se u nás lépe žilo a abychom se nebáli dělat věci, které se někdy zdají nemožné. V posledních letech se tady právě díky kultuře podařila spousta zajímavých věcí. Rekonstruoval se klášter i další barokní památky, přijíždí sem tvořit umělci z různých koutů světa, festivaly lákají více návštěvníků. Účast v soutěži EHMK je přirozeným krokem, který pomůže dál rozvíjet celý region. Reprezentujeme také všechny města a obce Královéhradeckého kraje, a pokud uspějeme, my všichni budeme mít vyhlídky na udržitelnější budoucnost.

Jakou máme šanci vyhrát?

I když je Broumov nejmenším kandidátem v téměř 40leté historii soutěže, první kolo jsme úspěšně zvládli. Kromě nás a Českých Budějovic kandidovalo ještě Brno a Liberec, které ale mezinárodní porota do finále nevybrala. Teď je tedy šance 50 na 50, rozhodne se v červnu 2023. Ale i kdybychom neuspěli, kandidatura samotná nastartuje mnohé změny k lepšímu.

Jaké jsou naše silné stránky?

Přírodní bohatství, unikátní krajina posetá barokními kostely, pestrý kulturní život a velký potenciál pro další rozvoj. Ale také pozice na mapě – ležíme v samém srdci Evropy, máme blízko k Polákům i Němcům a přirozeně se tady potkávají různé kultury. Právě Evropskost je v soutěži velmi důležitá, a my ji máme díky své historii v krvi.

Navíc zhruba 30 % Evropanů žije v malých městech a venkovských oblastech podobných Broumovsku a řeší podobné problémy a výzvy jako my. Nebojíme se sdílet naši zkušenost s ostatními a hledat společnou cestu pro budoucnost.

Podle čeho porota rozhodne?

Hlavně podle přihlášky, kterou odevzdáváme 1. června 2023. V ní bude detailní plán kulturních aktivit a projektů na Broumovsku, v celém kraji a sousedních polských regionech do roku 2028 a během něj. Mezinárodní porotce musíme zaujmout také při prezentaci přihlášky a jejich červnové osobní návštěvě v Broumově.

Kdo je v tom s námi?

Do kandidatury Broumova na EHMK se významně zapojuje celý Královéhradecký kraj a přilehlé polské regiony, ve hře je totiž zlepšení životní úrovně v celé oblasti. Pokud zvítězíme, staneme se vyslancem celé České republiky v Evropě.

Co titul EHMK přinese Broumovsku a Královéhradeckému kraji?

  • větší propojení a sounáležitost Broumovska se sousedy a Evropou
  • lepší propojení kulturních institucí v celém kraji a sdílení zkušeností
  • nová pracovní místa a investice
  • rozšíření a zkvalitnění kulturní nabídky
  • otevření diskuse nad společnými problémy a jejich řešení
  • zapojení všech obyvatel do života v regionu a kraji
  • prestiž v rámci České republiky i Evropy

 

Co jsme už dokázali?

V rámci kandidatury byla připravena broumovská Kulturní koncepce, tedy plán, jak se bude rozvíjet kultura ve městě během příštích deseti let. Obnovili jsme grantový program Máme rádi Broumov(sko) podporující aktivní obyvatele, kteří chtějí pozitivně proměňovat místa, kde žijí. Spustili jsme projekt OnStage, který do kulturního dění zapojuje děti ze sociálně znevýhodněného prostředí, nebo navázali nová partnerství v rámci kraje, sousedního Polska i dalších evropských zemí.

Sledujte novinky na našem webu www.broumov2028.cz nebo na našich sociálních sítích – na Facebooku, Instagramu nebo LinkedInu, kde nás najdete jako @Broumov2028.

 

Kateřina Ostradecká, Broumov 2028
katerina.ostradecka@broumovsko.cz

Tým kandidatury Broumova, foto Tomáš Valášek.jpg