Mariánská kaplička se studánkou připomínající událost zázračného uzdravení z roku 1464 stojí asi 100 metrů severně v lese ve svahu pod kostelem Navštívení Panny Marie na Boušíně, osadě podkrkonošské…
První zmínka o tom, že zdejší kostel fungoval jako farní, je z roku 1358, kdy se stal po zemřelém plebánu Theodorikovi (psán rovněž jako Jetřich či Dětřich), příbuzném arcibiskupa Arnošta z Pardubic,…
Teorií o původu jména této osady je řada. Jedna hovoří o bájném Křižanovi, zakladateli zdejšího dvora a vsi; další přichází s tím, že se zde křižovaly cesty z České Skalice do Úpice a z Mezilečí do…
Obec byla původně pojmenována jako Mezleč (od léči na zvěř, tolik jako mezi léči, kde se líčilo na zvěř, a odtud pochází také německé značení obce Mesletsch či Mezletsch). V průběhu staletí se k…
25. července 1367 daroval majitel maloskalické tvrze Nevlas ze Skalice na vydržování kněze střídníka při chrámu sv. Bartoloměje v Zálesí (dnes součást Batňovic), aby farář kaplana živil a týdně dvě…
Jedná se o pojmenování pozemků, jež se nacházejí na sever od Posadova. Svůj název obdržely podle zalesněného kopce, kterým jsou zakončeny – „Čihadla“ (515,0 m n. m.). Soudí se, že byl takto nazván…
Tuto kapli v malebném běluňském údolíčku u Kohoutova, jemuž byla dominantou a velkou okrasou zároveň, bychom dnes již marně hledali. O historii jejího vzniku nejlépe pojednává zápis v kronice obce…
Původně byly Slatinské Končiny těžko přístupné, byly končinami v pravém smyslu slova. K dnešním stavením čp. 124 a 125 jsme se v roce 1840 mohli dostat cestou z Mečova. Ta však dále Končinami nevedla…
Od dávných dob se této lokalitě říkalo Končina, což dokazuje ve stabilním katastru se nacházející název Končzina pro západní část osady a pojmenování Končziny pro osadu jako celek. Od Končin vytéká…
Ohledně první zmínky o této podkrkonošské obci se prameny rozcházejí. Podle jedněch pochází první zmínka o Mečově z 18. června 1454, kdy se Jan Straka z Nedabylic ucházel o jisté dědiny odumřelé ve…