Vyhledat v textu

Drobečková navigace

Úvod > Obec > Znak, prapor, historie obce > Znak a prapor obce

Znak a prapor obce

ZNAK

PRAPOR

znak obce

vlajka.jpeg

Odkaz na symboly obce

Zdůvodnění k návrhům znaku a praporu obce Jetřichov

Počátky existence Jetřichova (něm. Dittersbach, tj. Dětřichův potok) jsou spjaty s kolonizací Broumovska, prováděnou řádem břevnovských benediktýnů. První dosud známá písemná zmínka o vsi pochází však až z r. 1395. Nově vysazená osada záhy podléhala nově založenému klášteru benediktýnů v Broumově a v rámci celého panství zde bylo zavedeno dobře prosperující zemědělské hospodářství. Samostatnou obcí s vlastním obecním úřadem se Jetřichov stal až po zániku patrimoniálního zřízení, v r.1850. Koncem 19. století stála v obci přádelna lněné příze, bělidlo, úpravna, mlýn a poplužní dvůr, zavedená byla výrobna bavlněných a polobavlněných látek.

Evidovaných nemovitých památek zde mnoho není, zapsán je pouze areál statku č.p. 56 (obytný dům s branou, stodolou, kolnou, výměnkem a mostem se sochou z 18.století). Z bývalé zemědělské usedlosti vzniklé bělidlo, později úpravna (barev na látek) slouží dnes a.s. Barum Continental a přilehlá vila majitele barevny A. Heinzela obecnímu úřadu, místní základní škole a mateřské školce).

V předválečném období bylo obyvatelstvo Jetřichova německé národnosti a obec užívala polceného, čtrnáctkrát zlatozeleně a zelenozlatě děleného štítu s vlnitým modrým kůlem, do něhož byl vložen stříbrný dvojitý hák, v heraldické terminologii tzv. „vlčí udice“ (pro zobrazení klikni, znak poskytl Obecní úřad v Jetřichově). Figura dvojitého háku byla do znaku obce přenesena snad z erbu jejího domnělého zakladatele (?) a vlnitý modrý kůl symbolizoval potok, po němž dostala jméno. Zlaté a zelené pruhy měly patrně prezentovat Jetřichov jako zemědělskou osadu obklopenou lesy. Německý text popisující znak uvádí, že byl vesnici udělen králem Václavem IV. v r. 1395. To je velmi nepravděpodobné a vše naznačuje, že znak náleží do skupiny falz, vyhotovovaných v 19. století. Tvůrce nového znaku a praporu Jetřichova však přesto považuje za nanejvýš vhodné z výše popsaného znaku vycházet. Proto odstranil pouze mnohonásobné zlatozelené dělení štítu, které nahradil figurami břevna a růží, převzatými ze znaku břevnovských benediktýnů (resp. broumovského benediktýnského kláštera).

Znak tak dle mínění autora tím získal nejen po stránce výtvarné, ale zvýší se i jeho vypovídací hodnota. K předkládaným návrhům znaku byly vyhotoveny i návrhy praporu, jejichž řešení je totožné.

Miroslav J.V. Pavlů

heraldik